تفاوت بال ولو و گلوب ولو

تفاوت بال ولو و گلوب ولو

امروزه انواع مختلف ولوها برای کاربردهای بسیار گوناگونی طراحی شده و تولید شده اند؛ دو مدل از رایج‌ترین ولوهای کاربردی در سیستم‌های پایپینگ، گلوب ولو و بال ولو می باشند. در این مقاله به تفاوت بال ولو و گلوب ولو تا با کاربردهای بسیار زیادی و ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها بیشتر آشنا شده اید و بتوانید انتخاب بسیار مناسب تر و بهتری را داشته باشید.

تفاوت بال ولو و گلوب ولوشیرها انواع بسیار مختلفی را دارند که برای کاربردهای بسیار گوناگون و مختلفی  در ساختمان‌های بسیار گوناگون استفاده ی بسیار زیادی می‌شوند. سایر ولوها برای قطع کردن، وصل و کنترلنمودن سیالات بسیار مختلف از جمله مایعات، گازها، مواد سمی، خورنده و احتراق پذیر در شرایط فشاری و دمایی بسیار مختلفی کاربرد فراوانی دارند. برای مقایسه‌ ی بسیار بهتر بال ولو و گلوب ولو در ابتدا نگاهی  به سایر ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها و نحوه ی عملکرد را مورد بررسی بسیار دقیقی قرار داده است.

نحوهی عملکرد بال ولو را توضیح دهید؟

یک بال ولو شیر توپی شکلی به یک مهره است. ولی با این  تفاوت آن در این می باشد که سوراخ های مرکزی هم اندازه لوله است. این ولو دارای گویی سوراخ دار و محوری در درون بدنه‌ی است که جریان سیالات را به خوبی کنترل می‌کند. هنگامیکه سوراخ داخل گوی در راستای جریان است، شیر باز می باشد و اهرم هم راستا با جریان قرار خواهد گرفت و در واقع در جریان می باشد. هنگامیکه گوی 90 درجه بچرخد، شیر بسته  خواهد شد. اهرم در زمان بسته‌شدن شیر به شکلی عمود بر جهت جریان سیال و لوله قرار خواهد گرفت.

نحوهی عملکرد گلوب ولو را توضیح دهید؟

گلوب ولو یا شیر های کروی در پایپینگ به شیرهای کنترلی معروف می باشد. علت دقیق این نامگذاری، شکل بدنه‌ی کروی می باشد. یک گلوب ولو دارای یک دهانه با یک سیت (Seat) می باشد که می تواند یک دیسک کاملا متحرک را روی آن پیچ نماید تا شیر را باز یا بسته نماید. در ادامه مقاله تفاوت‌ گلوب ولو و بال ولو را خواهیم گفت. گلوب ولو شیر کروی می باشد که استفاده کردن از آن باعث می‌گردد مقاومت زیادی در برابر جریان افزایش یابد.

این کار در افت فشار های بسیار تاثیرگذار می باشد. نشیمن گاه گلوب ولو به شکلی می باشد که برای بستن مسیر جریان بشدت مناسب می باشد. بعضی از جریان‌های تکرار شده بیش از ۲۰ درصد افت فشار خواهند داشت. از همین جهت باید از انسداد بسیار شدید جلوگیری نماید. انسداد بسیار شدید جریان باعث ایجاد کردن صداهای بسیار زیاد، لرزش و گاها تخریب شیر است. گلوب ولو بدنه کروی شکلی می باشد. شیرها در مقایسه کردن با شیر های دروازه‌ای به راحتی قابل باز و بسته کردن می باشد. 

تفاوت بال ولو و گلوب ولو را تشریح کنید؟

در قسمت قبل در رابطه با عملکرد های هر یک از ولوها صحبتی می نماییم و تا حدودی با ساختار و اجزای این دو مدل ولو آشنا شدید حال به مقایسه کردن تفاوت‌ های گلوب ولو و بال ولو مطالبی ارائه می دهیم.

  • باز و بسته کردن جریان:

مهم‌ترین تفاوت گلوب ولو و بال ولو در نحوه‌ی باز و بسته کردن جریان می باشد. یک گلوب ولو برای کنترل و قطع و وصل جریان مورد استفاده ی بسیار زیادی قرار می‌گیرد در صورتی که با بال ولو نمی شود جریان را کنترل نماید و برای قطع کردن و وصل جریان کاربرد دارد.

بال ولوها برای قطع کردن جریان سیال بدون افت های فشار به خوبی عمل می‌نماید. تفاوت های مهم دیگر آن می باشد که یک بال ولو دارای یک ساقه (Stem) و یک گوی می باشد که به شکل افقی چرخش می کند ​​ولی گلوب ولو دارای یک ساقه و یک پلاگ می باشد که به شکل عمودی حرکت می نماید. 

تفاوت بال ولو و گلوب ولوتفاوت بال ولو و گلوب ولو در جریان سیال

در صورتی که نیاز باشد تا جریان سیال به مدت بسیار طولانی بسته باشد، بهتر می باشد از بال ولو استفاده کنند. بال ولو در سیستم‌های با فشار های بالا مانند شلنگ‌های آتش‌نشانی کارآمدتر است. در مواردی که نیاز باشد تا جریان سیال تنظیم شود، بهتر میباشد از گلوب ولو استفاده کنند. سیستم‌های خنک کننده، سیستم‌های سوخت و بخار بعضی از کاربردهای شیر کروی می باشند که جریان آن‌ها باید تحت کنترل بسیار دقیقی قرار بگیرد.

تفاوت بال ولو و گلوب ولو در نصب کردن

برخلاف گلوب ولوها، هیچ گونه محدودیتی برای نصب کردن بال ولوها وجود نخواهد داشت. علاوه بر این موضوع ها، بال ولوها در مقایسه کردن با گلوب ولوها وزن بشدت کم‌تری را دارند، بادوام‌تر می باشند، پس از سیکل‌های بسیار مکرر به خوبی کار می‌نمایند و حتی پس از استفاده‌ی بسیار طولانی، قابل اعتماد می باشد.

بال ولوها دارای انسداد بسیار کوچکی برای سیالات هستند و صدای بسیار کمتری دارند در صورتی که گلوب ولوها انسداد بسیار بزرگی برای سیالات دارند و ممکن می باشد پس از چند سال استفاده کردن پر سر و صدا شوند. چهارمین تفاوت گیت ولو و گلوب ولو در میزان و مقدار نشتی می باشد. نشتی در گلوب ولوها بسیار کمتر از گیت ولوها است. علاوه بر این عمر گلوب ولوها در مقایسه کردن با گیت ولو بیشتر می باشد.

این مدل شیرها برای باز و بسته کردن و عبور دادن جریان مایعات، گازها و سیالات مورد استفاده ی بسیار زیادی قرار می‌گیرند. گیت ولو و گلوب ولو از شیرهایی می باشند که در صنایع بسیار مختلفی برای کاربردهای بسیار متنوع مورد استفاده است. نحوه ی کنترل کردن جریان در این دو دسته از شیرها بشدت متفاوت می باشد. گلوب ولو ها برای انسداد کردن جریان و باز وبسته کردن بسیار سریع بشد مناسب می باشد در صورتی گیت ولو ها ممکن می باشد در این شرایط تخریب شوند. با فهمیدن تفاوت های گیت ولو و گلوب ولو می‌توان مهمترین گزینه را براساس کاربرد انتخاب کنید.

جمع بندی کلی تفاوت بال ولو و گلوب ولو

در این مقاله به بررسی تفاوت‌ گلوب ولو ها و بال ولو ها و موارد استفاده کردن این ها مطالبی قرار دادیم . درنخستین توضیح بسیار مختصری در مورد نحوه‌ی عملکرد های هر یک از آن‌ها برای سایر خوانندگان و در ادامه به مقایسه‌ کردن آن‌ها از جنبه‌های بسیار مختلف می پردازیم و بررسی می نماییم هر کدام از آن‌ها برای کدام هدف های صنعتی مناسب‌تر می باشد.

هر دو نوع شیر های صنعتی دارای نقاط قوت و ضعف بسیار مخصوص به خود می باشند. اینکه کدام نوع ولو بهتر باشد، صرفاً به نیاز مصرف‌کنندگان و اهداف بستگی بسیار زیادی دارد. در سیستم پایپینگ پیچیدگی های خیلی زیادی است و برای تشخیص دادن درست نیاز به کدام مدل از ولو ها، نیاز به بررسی بسیار دقیق آن ها داریم.

برای خرید شیر سوزنی , خرید شیر دروازه ای , خرید شیر دیافراگمی , خرید شیر کروی , قیمت شیر توپی به لینک مربوطه مراجعه کنید.

تفاوت بال ولو و گلوب ولو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست