سازنده گیت ولو

سازنده گیت ولو

همانطور که می دانید، گیت ولو یا شیر دروازه ای، نوعی از شیر صنعتی است که برای باز و بسته کردن جریان سیال در یک خط لوله مورد استفاده قرار می گیرد. ما در ادامه توضیحی کامل تر در مورد گیت ولو و انواع آن خواهیم داد و برای شما توضیح می دهیم که چرا برای سفارش و خرید گیت ولو لازم است یک شرکت معتبر و حرفه ای را انتخاب کنید؛ پس تا پایان این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

 

گیت ولو از ساده ترین وقدیمی ترین مکانیزم برای کنترل جریان سیال استفاده می کند. این شیرها در صنعت معمولا به صورت فلنچی بوده و برای جلو گیری از نشتی از گسکت یا واشرهای مربوطه استفاده می شود. گیت ولو بسیار پرکاربرد در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است که دارای یک دیسک با حرکت خطی است و برای شروع یا قطع جریان در سیال استفاده می‌شود. این شیرها یا به طور کامل باز هستند و یا کاملاً بسته. دیسک شیرهای کشویی در زمانی که شیر کاملاً باز است از مسیر خارج و در بونت شیر قرار می گیرند.

معرفی گیت ولو

گیت ولوها زمانی که جریان به دیسک شیر برخورد می کند، ارتعاشات درون دیسک شروع شده و علاوه بر آن باعث ایجاد سایش و فرسایش درون دیسک می شود. این ولوها دارای یک لبه بسیار تیزی در پایین خود می باشند که این لبه تیز جهت برش و از بین بردن ذرات جامد ورودی در ولو استفاده می شود. به این نوع، گیت ولو موازی می گویند. نوع دیگر آن، دارای دروازه هایی بصورت  گوِوه ایی شکل می باشد که برای بسته شدن در حالت Shut Off از دو Seat مورب و یک Gate مورب استفاده می‌ شود.

بیشترین کاربرد گیت ولو در سرویس ها و خطوطی است که عایق می شوند و درسیالهایی که هدف بستن جریان است استفاده می شود.

متریال گیت ولو

سازنده گیت ولو ازمتریال زیر برای ساخت شیر دروازه ای استفاده می کند:

Brass Gate Valves

Bronze Gate Valves

Cast Iron Gate Valves

Carbon Steel

Ductile Iron

Resilient Wedge Iron Gate Valves

Stainless Steel

قسمت های مختلف گیت ولو

گیت ولو از پنج قسمت اصلی زیر تشکیل شده است:

سرفلکه (Handwheel):

باز و بسته کردن شیر­ها اکثراً از طریق سر فلکه انجام می شود. استفاده از اکت­های بادی و برقی بر روی این مدل از شیر­ها رایج نیست.

بدنه (Body):

بدنه قسمتی از گیت ولو است که به سایر تجهیزات وصل می شود. این اتصال عموماً از راه نوع فلنچ، دنده و یا جوش می­باشد.

بونت (Bonnet):

قسمتی از شیر است که قسمت های متحرک شیرداخل آن قرار دارند و از راه پیچ به بدنه وصل می شود.

تریم (Trim):

به مجموعه دیسک، استم، و سیت رینگ های (Seat Ring) یک شیر کشویی، تریم آن می­گویند.

محور ولو (Stem):

محور ولو در شیر کشویی وظیفه جابجا کردن دیسک درون شیر را دارد. در واقع عاملی است که گشتاور وارد آمده بر دسته را به دیسک منتقل می کند و عامل حرکت آن به بالا و پایین می شود.

سازنده گیت ولو

انواع گیت ولو از نظر نوع دیسک

گیت ولوها از نظر نوع سیت و دیسک به چند دسته کلی تقسیم می شوند:

  • موازی  (Parallel Gate Valve)
  • گوه­ای  (Wedge Gate Valve)
  • گیوتینی  (Knife Gate Valve)
  • کانال دار  (Conduit Gate Valve)

شیر کشویی موازی :

در این حالت، دو دیسک به صورت کاملاً موازی با یکدیگر می باشند. در این مدل دیسک، فشار کمک می کند تا دیسک در حالتی که در پایین ترین نقطه خود قرار دارد، به سیت در سمت خروجی فشرده شود. این کار باعث آب بندی بهتر می شود. واضح است که هر چه این فشاربیشتر باشد، آب بندی در طرف خروجی، بهتر است. از سوی دیگر، اگر فشار در سمت ورود کم شود، آب بندی دیسک با مشکل روبرو می شود. در بعضی از مدل های موازی، در واقع دیسک از دو صفحه موازی تشکیل شده است که از وسط توسط فنر به حامل متصل شده اند.

شیر کشویی گوه ای :

این نوع، پرکاربردترین نوع از شیر کشویی، می باشد. این مدل از شیر به اصطلاح Self Seating  است. در گیت ولو گوه، دیواره دیسک عمود بر مسیر عبور جریان سیال نیست و با صفحه عمود بر مسیر جریان سیال زاویه می سازد. سازنده گیت ولو، لبه پایینی این مدل از دیسک ها را به شکل یک گوه می سازد و صاف نیست. در این مدل از گیت ولو، با توجه به شکل ظاهری دیسک، میزان سایش و فرسایش مابین دیسک و نشیمنگاه بسیار کم است.

درصورتی که به اطلاعات بیشتری در این رابطه نیاز دارید، با وارد کردن شماره خود در فیلد زیر، کارشناسان ما تمام اطلاعات لازم را در اولین فرصت در اختیارتان قرار خواهند داد.

این فیلد را پر کنید

تقسیم بنده گیت ولوهای گوه

گیت ولوهای گوه را نسبت به شکل ظاهریشان می توان به سه گروه مختلف تقسیم کرد:

لبه صلب (Solid Wedge)

رایج ترین و پرکاربرد ترین نوع لبه دیسک در شیرهای کشویی نوع صلب می­باشد که از سادگی و قدرت بالایی برخوردار است. شیری با این نوع از لبه تقریباً در هر حالت و موقعیتی می­تواند به خط وصل شود و تقریباً برای هر نوع مایعی به کار می­ رود.

لبه منعطف (Flexible Wedge)

در واقع این مدل از لبه شیر، تنها در مرکز دیسک به صورت صلب است و در سطوح خارجی تر و سطح تماس با سیت به صورت منعطف می باشد.

لبه شکاف دار (Split Edge)

اسم دیگر این مدل، دیسک دوبل است. این مدل که قابلیت خود تنظیمی دارد، آب بندی بهتری در مقایسه با دیسک های صلب دارد. در واقع این مدل از دیسک خودش را با دو طرف سیت هم تراز می کند. درصورتی که ازانتخاب نوع گیت ولو مورد نظر خود اطمینان ندارید، می توانید از طریق اطلاعات صفحه تماس، از راهنمایی کارشناسان ما ( متخصصین سازنده گیت ولو) استفاده کنید.

انواع مختلف گیت ولو

انواع مختلف گیت ولو

کست استیل Cast Steel

کست استیل رایج ترین نوع گیت ولو بوده که با API 600 (کربن و آلیاژ استیل) و API 603 (استیل ضد زنگ و درجه بالاتر) پوشانده می شود. این نوع شیر در اندازه های بالاتر از 2 اینچ (5 سانتیمتر) و حداکثر 80 اینچ (200 سانتیمتر) موجود است.

فورج استیل Forged Steel

این نوع از شیر گیت ولو برای لوله کشی های مجرای کوچک (کمتر از 5 سانتیمتر) استفاده می شود. مشخصات پوششی آن عبارتست از: API 602 و BS 5352

 API 6D برای خط لوله ها

این نوع گیت ولو برای خطوط لوله ها بوده و در دو طرح اصلی، اسلب Slab و Expanding وجود دارد.

بست فشار Pressure seal

شیر بست فشار گیت ولو برای کاربردهای فشار قوی بوده و متداول ترین آن ها گوۀ انعطاف پذیر و شیر موازی است. آن ها معمولاً با بدنه های کست یا فورج، در ابعاد 2 تا 24 اینچ (5 تا 60 سانتیمتر) و درجه فشار از 600 # به 4500 # در دسترس بوده و با جوش سوکت یا جوش لب به لب، برای اطمینان از اتصالات محکم فلنج، پایان بندی می شوند.

نوع چاقویی Knife Type

این نوع شیر اولین بار در صنعت خمیر کردن کاغذ معرفی شد؛ جایی که شیرهای انسداد به دلیل ماهیت مایعات منتقل شده در فرآیند تولید کاغذ، نمی توانستند به درستی کار کنند و بدون کاربرد بودند. این نوع شیرها را هرگز نباید به عنوان دریچه های تعدیل کننده برای تنظیم جریان مورد استفاده قرار داد؛ چون عبور جریان سیال از طریق دریچه نیمه بسته، تا حدودی لرزش ایجاد کرده و سبب سائیدگی دیسک و سیت دستگاه شما می شود.

توضیحات گیت ولو را به صورت کامل تر می توانید در لینک ” sciencedirect.com ” مشاهده کنید.

سخن پایانی

پترو صنعت زاینده رود به عنوان سازنده گیت ولو، سعی در تولید این محصول با بهترین کیفیت ممکن دارد.  تمام نکات مهم و اصلی برای ساخت این قطعه، توسط پتروصنعت به صورت کامل اجرا و زیرنظر گرفته می شود و در نهایت شما محصولی با کیفیت و درجه یک، تحویل خواهید گرفت. شما همچنین می توانید نمونه های گیت ولو را در لینک “نمونه کارهای سازنده گیت ولو ” مشاهده کنید.

فهرست