شیرآلات صنعتی پتروشیمی

شیرآلات صنعتی پتروشیمی

امروزه صنایع شیرآلات صنعتی پتروشیمی بسیار گسترده و پیشرفته شده است که به اکثر صنایع صنعتی مختلف من جمله: پتروشیمی جایگاه خود را حفظ کرده است. این مقاله مربوط به شیرآلات صنعتی می باشد که در صنعت پتروشیمی مورد استفاده ی فراوانی دارد.

صنعت پتروشیمی: بخشی از شیرآلات صنعتی پتروشیمی می باشد که فراورده‌های شیمیایی را از نفت یا گاز طبیعی تولید می‌ نماید. البته برخی از ترکیبات شیمیایی ساخته‌شده از نفت و گاز از سایر سوخت‌های فسیلی مانند زغال سنگ یا منابع تجدیدپذیر مانند ذرت، میوه خرما یا نیشکر نیز به‌دست آمده است. سایر فراورده‌های نفتی علاوه بر مصرف در زمینه سوخت وسایل نقلیه، روغن موتور و غیره در تهیه بسیاری از قطعات مورد نیاز ساخت وسائل نقلیه، نقش به شدت ارزنده‌ای  را دارند. فراورده‌های نفتی در تهیه سوخت موشک های هدایت کننده، فضانوردها و ماهواره‌ها و حتی در ساخت بسیاری از قطعات داخلی آن‌ها کاربرد دارد. مادهٔ اولیهٔ بیشتر داروها و حتی آنتی‌بیوتیک‌ از ترکیبات نفتی مشتق می باشند. دید کلی صنایع پتروشیمی، بخشی از صنایع شیمیایی است که فراورده‌های شیمیایی را از مواد خام حاصل از نفت یا گاز طبیعی تولید می‌کند. تا پیش از وارد شدن نفت به مفهوم امروزی در زندگی انسان، مواد شیمیایی مورد نیاز، بر اثر تغییر و تبدیل صنایع گیاهی و جانوری است. اما در اوایل قرن بیستم نفت خام و گاز طبیعی به عنوان ماده ای اولیه برای تهیه بسیاری از ترکیبات مورد نیاز انسان، اهمیت حیاتی و روزافزونی پیدا کرد.

شیرآلات صنعتی پتروشیمیشیرآلات صنعتی در صنعت

شیر های صنعتی در سیستم ها و فرآیندها برای قطع، وصل و کنترل جریان سیال استفاده می شوند. با توجه به اینکه شیرهای صنعتی برای هدف های بسیار متفاوتی در سیستم ها نصب می گردند، در مدل های بسیار مختلفی طراحی شده و به بازار عرضه شده اند. شیر های صنعتی از تجهیزاتی می باشند که در تمامی قسمت های زندگی افراد به کار می رود. به طور نمونه: در سیستم لوله کشی منازل انواع بسیار مختلفی از شیرها نصب می گردد یا برای کنترل جریان گاز در سیستم گرمایشی و گاز آشپزخانه، یا کنترل مقدار آب ورودی به ماشین های ظرف شویی از شیرهای متفاوتی استفاده می نمایند. شیر یا ولو به منظور تنظیم، قطع یا وصل جریان گاز، مایع یا هر نوع سیال در خطوط لوله کشی به کار گرفته می شود.

شیرهای صنعتی در اکثر سیستم های تجاری، نظامی، مسکونی، حمل و نقل و سازمان ها به کار می رود. همچنین از این شیرهای صنعتی در شرکت های استخراج نفت و گاز، نیروگاه ها، معادن، صنایع شیمیایی و پتروشیمی، سیستم های فاضلاب و … استفاده فراوانی می شود. بنابراین با توجه به کاربرد گسترده شیرهای صنعتی، مدل های مختلفی طراحی و به بازار عرضه شده اند؛ متداول ترین و شناخته شده ترین شیرهای صنعت عبارت است از:

  • گیت ولو Gate Valve یا شیر دروازه ای
  • گلوب ولو Globe Valve یا شیر کروی
  • بال ولو Ball Valve یا شیر توپی
  • باترفلای ولو Butterfly Valve یا شیر پروانه ای
  • چک ولو Check Valve یا شیر یک طرفه
  • نیدل ولو Needle Valve یا شیر سوزنی
  • سیفتی ولو Safety Valve یا شیر اطمینان
  • سلونوئید ولو solenoid valve یا شیر برقی

تمامی شیرهای ذکر شده در بالا، مدل های بسیار متفاوت و مختلفی دارند که باعث تفاوت ویژگی و کاربرد آن ها شده است. در ادامه ابتدا شیرها را معرفی می کنیم، سپس مزایا و معایب مدل ها را بررسی می نماییم.

شیرآلات صنعتی پتروشیمیکاربرد شیرآلات صنعتی پتروشیمی چیست؟

صنعت پتروشیمی، صنعتی بسیار عظیمی بوده است و کاربرد آن فقط به تولید نفت و گاز  اصلا محدود نمی‌شود، کارخانه‌جات پتروشیمی محصولات بسیاری از جمله پلاستیک، رنگ، افزودنی‌های مواد غذایی، مواد شوینده، کفش‌های ورزشی و پتروشیمی های اضافی تولید می‌ نمایند که از نفت، گاز طبیعی، زغال سنگ یا سایر منابع تولید می‌شود.

در تجهیزات پتروشیمی از دما و فشارهای بالا برای تولید مواد مختلف استفاده ی فراوانی می‌شود، عملیاتی که مستلزم مهندسی کارآزموده و پیشرفته می باشد. یکی از مهمترین ضرورت‌ها در تجهیزات پتروشیمی، وجود اتصالات و شیرآلات صنعتی می باشد که وظیفه کنترل جریان سیالات را به عهده می گیرد. موضوعی که امروزه تمام پتروشیمی‌ها را درگیر خود ساخته، صدها میلیون سال پیش در گیاهان و حیوانات زنده یافت می‌شد.

در طولانی مدت با گذر زمان، جانوران و گیاهان و مواد الی از قرار گرفتن در معرض فرآیندهای شیمیایی با فشار و دمای بالا، به سوخت‌های فسیلی تبدیل شده‌اند. مواد مورد استفاده در صنعت پتروشیمی می‌تواند در محیط زیست و محیط اطراف در معرض خطر باشد. مهم نیست که از چه نوع شیرآلاتی استفاده می‌شود، ضروری است که مواد از کارخانه پتروشیمی به محیط خارج نشتی پیدا نکنند. علاوه بر اطمینان از ایمنی در حین عملیات پتروشیمی، بسیار ضروری می باشد که از پرسنل در مقابل خطرات احتمالی نیز محافظت کند تا از خطرات ناشی از کار با پتروشیمی‌ها جلوگیری به عمل آورد. بسیاری از دستورالعمل‌ها این مساله را پوشش می‌دهند، اما در مورد شیرآلات صنعتی، همواره پیشگیری از نشت بسیار مهم‌ ا و حیاتی است.

علاوه بر این، بسیاری از انفجارهای شیمیایی در سایت‌های پتروشیمی می‌توانند امنیت شیرآلات صنعتی مسدود کننده اتوماتیک را نیز به خطر بیاندازند. با این حال، این انفجارها نه تنها افراد حاضر در کارخانه را به خطر می‌اندازد، بلکه می‌توانند به مناطق اطراف نیز آسیب بسیار جدی برسانند.

تولیدکنندگان و تامین کنندگان شیرآلات صنعتی پتروشیمی چه کسانی هستند؟

رهبران صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، ارتباطات بسیار قوی با تولید کنندگان و تامین کنندگان شیر آلات صنعتی دارند. در کارخانه‌جات پتروشیمی در جریان بالا دست، از شیرآلات صنعتی پتروشیمی برای کنترل جریان نفت و از سیستم‌های تزریق فشار بالا برای جلوگیری از مسدود شدن شیرهای صنعتی استفاده می‌شود. در بخش میانی، جایی که ذخیره و حمل و نقل نفت و گاز از اعماق دریا انجام می‌ گیرد، شیرآلات صنعتی پتروشیمی برای محافظت از تجهیزات در حین کنترل جریان محصول، استفاده ی فراوانی می‌شوند. همانطور که قرار است تمام سیستم‌ها در دماهای پایین نگهداری شوند تا گاز را به مایعات تبدیل نمایند، شرکت‌ها تقاضا می‌کنند که تامین کنندگان تجهیزات پتروشیمی (شیرالات صنعتی)  و تولیدکنندگان به طور خاص قطعاتی را تولید کنند که در شرایط کم دما مقاوم بسیار بالایی داشته باشند. در بخش سوم، جریان پایین دست چالش‌های زیادی را برای فرآیند پالایش نفت خام به وجود می‌آورد.

خطوط لوله و سایر تجهیزات پتروشیمی:این صنعت به جهت استفاده از فرایندهای بسیار مختلف در صنعت نفت و گاز، مانند تقطیر، پالایش و سایر تجهیزات تقطیر، آبی، اصلاح کاتالیزوری، ترک خوردگی و آلکالیت، نیاز همیشگی به ارتباط با تولید کنندگان و تامین کنندگان تجهیزات و اتصالات لوله و بدنه لوله را دارد.

شیرآلات صنعتی پتروشیمی

برای خرید شیر سوزنی , خرید شیر دروازه ای , خرید شیر دیافراگمی , خرید شیر کروی , قیمت شیر توپی به لینک مربوطه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست