علت صدای پمپ هیدرولیک

علت صدای پمپ هیدرولیک

در این مقاله به بررسی علت صدای پمپ هیدرولیک پرداخته میشود. فرمان هیدرولیک از جمله مزیت‌های خودرو برای رانندگی آسوده و راحت است چرا که سیستم هیدرولیک فرمان هنگام رانندگی باعث گردش مطلوب فرمان شده و هر گونه بروز مشکل در این سیستم موجب گردش سخت فرمان می‌شود.

پمپ هیدرولیک معمولاً هنگام کار صدا ایجاد می کند اما همه نمی تواند تشخیص دهد که صدایی که از سیستم شما می آید طبیعی است یا نشان دهنده نقص در سیستم است. به عنوان مثال، اگر یاتاقان های پمپ فرسوده شوند، صدای ناله و لرزش به گوش می رسد. همچنین در صورت وجود مشکل کاویتاسیون یا کاویتاسیون پمپ، صدایی مانند ترکیدن حباب را خواهید شنید.

برای تشخیص و اطمینان از طبیعی بودن صداهای پمپ باید با یک متخصص مشورت کنید. به یاد داشته باشید که حتی افراد نیمه حرفه ای نیز نباید پمپ های هیدرولیک را دستکاری کنند زیرا تعمیر این پمپ ها کاری بسیار پیچیده و حساس است و تنها باید توسط افراد آموزش دیده با سال ها تجربه و تجربه صنعتی انجام شود. در غیر این صورت، ممکن است مجبور شوید برای همیشه با پمپ هیدرولیک خود خداحافظی کنید.

از طرف دیگر، ساییده شدن فرمان به هنگام چرخش بسیار تند نیز طبیعی است که این هم جدی نیست. با این حال، اگر سر و صدا از یک روز به روز دیگر ظاهر می شود، باید توجه کنید، زیرا می تواند به معنای جابجایی پمپ هیدرولیک فرمان باشد که باعث ساییدگی و وزوز آن می شود .

علت صدای پمپ هیدرولیک

11 علت صدا در سیستم هیدورلیک

این صدا میتواند علت های زیادی و متنوعی داشته باشد و هرکدام از آن ها دلایل مختلفی دارند:

 1. عدم تناسب فیلتر روغن با سایز مکش پمپ و یا کثیف بودن فیلتر
 2. آب‌بندی اشتباه خط مکش پمپ که گاهی باعث ورود هوا به داخل سیستم می‌شود.
 3. آب‌بندی اشتباه بین شیر و اتصالات مخزن
 4. متناسب نبودن سایز قطر شلنگ یا لوله از قسمت مخزن تا بخش مکش پمپ
 5. هم‌ راستا نبودن شافت موتور
 6. سردی بسیار زیاد روغن هیدرولیک
 7. بالا بودن وزیسکوزیته روغن
 8. خرابی کاسه نمد
 9. عدم استاندارد بودن تانک روغن هیدرولیک نسبت به دبی پمپ

سیستم هیدرولیک فرمان 

تمام ماشین های تولید شده در دو دهه اخیر از دارای فرمان هیدرولیک میباشند . سیستم فرمان باعث میشود راننده تسلط بهتری بر خودرو داشته باشد و در هنگام رانندگی احساس راحت تری داشته باشد . گاهی شکستگی یکی از قطعات داخلی سیستم هیدرولیک باعث ایجاد صدا های نا متعارف شود. سیستم هیدرولیک فرمان دارای قطعاتی مانند پمپ هیدرولیک ، کاسه نمد چرخ ها ، تمام شدن و یا خراب روغن هیدرولیک و جک دو طرفه هیدرولیک خودرو شود .

در هر چهل هزار کیلومتر مسافت طی شده توسط خودرو روغن موتور خودرو باید تعویض شود چرا که عدم تعویض روغن میتواند باعث آسیب جدی به دیگر لوازم یدکی خودرو و مخصوصا قطعات سیستم هیدرولیک شود .

 1. قطعات یدکی بی کیفیت و تقلبی 

یکی از عمده ترین دلایل ایجاد صدا از فرمان میتواند به علت استفاده از لوازم یدکی های بی کیفیت و تقلبی در سیستم هیدرولیک فرمان و سیستم تعلیق باشد .

 1. فرسودگی بازو ها و ضربه گیر ها 

اکثر سیستم های خودرو دارای بازو ها و ضربه های متفاوتی است که فرسودگی و خرابی آن ها میتواند باعث ایجاد مشکل در عملکرد سیستم ها شود و در این مورد میتواند باعث ایجاد صدا غیر متعارف و گیر کردن فرمان شود .

 1. رینگ و لاستیک بی کیفیت :

بسیاری از راننده ها از رینگ ها و لاستیک نامناسب برای خودرو خود استفاده میکنند و همین باعث مشکلات زیادی اعم از مشکل در هنگام دور زدن میشود و همین مشکلات میتواند باعث ایجاد صدا در هنگام چرخش فرمان شود.

معرفی قطعات هیدرولیک

برای درک درست این مشکل ابتدا باید با قطعات هیدرولیک خودرو آشنایی داشته باشید تا بتوانیم بفهمیم مشکل از کجاست؟

 • شیلنگ ها و لوله های رفت و آمد روغن هیدرولیک
 • پمپ هیدرولیک
 • مخزن هیدرولیک
 • .شیر هیدرولیک
 • تسمه هیدرولیک فرمان
 • جک هیدرولیک( هر دو طرف فرمان )
 • روغن هیدرولیک

3 راه جلوگیری از علت صدای پمپ هیدرولیک

سطح سیال سیستم را تصحیح و بررسی کنید، مطمئن شوید که سطح مایع توصیه شده توسط سازنده است. روغن کاری و نظارت بر عملکرد صحیح چرخ ها، محورهای خرد، شفت محور، اتصالات توپ، چرخ فرمان و …

مدارها را بررسی می کند و نشتی های احتمالی را تشخیص می دهد.

علت صدای پمپ هیدرولیک

نحوه کار سیستم هیدرولیک فرمان

پمپ قدرت چرخشی خود را از موتور دریافت می کند. پس از این، پمپ روغن را با نیروی 70 دور از کنار شیلنگ ها و لوله های برگشت روغن هیدرولیک به پشت دریچه حرکت می دهد.

چون شیر هیدرولیک هنگام چرخش به چپ و راست می چرخد، دارای سوراخ هایی است که در دو طرف ایجاد می شود. بنابراین برای اینکه روغن در سیستم هیدرولیک به گردش درآید و خودرو کمبود روغن نداشته باشد، مخزن هیدرولیک موجود در سیستم به گونه ای طراحی شده است که پس از اتمام کار، جریان روغن به طور خودکار از طریق لوله ها برگردد.

جمع بندی مقاله علت صدای پمپ هیدرولیک

اگر پمپ هیدرولیک خودرو آسیب ببیند، فرمان سفت شده و صدای غیر عادی از پمپ هیدرولیک شنیده می شود. در این حالت باید فشار بیشتری به پدال وارد کنید تا فشار بیشتری در پمپ ایجاد شود. در این شرایط باید وضعیت خودرو را بررسی کنید تا مطمئن شوید که پمپ هیدرولیک آسیبی ندیده است. رفع مشکل پمپ هیدرولیک مستلزم هزینه های سنگین نیست.

یکی از مهمترین مزایای سیستم های هیدرولیک عملکرد نسبتاً بی صدای آن است. بنابراین، صدای ناشی از پمپ یا هر جز دیگر از سیستم به راحتی قابل شناسایی است. دلایلی که میتواند منجر به تولید سر و صدا شود؛ ایجاد حفره، هوادهی، عدم تنظیم تراز کوپل و پمپ ساییده شده یا آسیب دیده. حفره زایی بدلیل تشکیل حباب های گاز است و این مسئله را می توان با تمیز کردن یا جایگزینی اجزای فیلتراسیون یا جایگزینی روغن هیدرولیک از بین برد.

بطور مشابه، تهویه در روغن هیدرولیکی محصور می شود و چاره ی آن، هوای کمپرس شده از سیستم، محکم کردن اتصالات نشتی، جایگزینی سیل کیت، پر کردن مایع تا حد لازم است. با تراز بندی صحیح سیل کیت ها، کوپلینگ ها و یاتاقان ها، می توان مسائل نامناسب اتصالات را از بین برد.

برای خرید شیر سوزنی , خرید شیر دروازه ای , خرید شیر دیافراگمی , خرید شیر کروی , قیمت شیر توپی به لینک مربوطه مراجعه کنید.

علت صدای پمپ هیدرولیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست