گلوب ولو

گلوب ولو، یکی دیگر از انواع ولو می باشد که توسط شرکت پتروصنعت زاینده رود تولید می شود. ما در این مقاله سعی داریم ضمن معرفی گلوب ولو، انواع آن را به همراه مزایا و معایب، برای شما شرح دهیم.

معرفی گلوب ولو

گلوب ولو یا همان شیر کروی (که به دلیل شکل بدنه کروی نام گذاری شده)، از سری شیرهای خطی می باشد که از آن در جهت قطع و وصل، راه اندازی و تنظیم جریان سیال استفاده می شود. شیر کروی یکی از پرکاربردترین شیرآلات مهم صنعتی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و آب و فاضلاب است که به طور گسترده ای توسط ولو حرکت خطی، استفاده می شود و هر جایی که نیاز به ‏تنظیم میزان دبی عبوری جریان باشد، می توان از آن استفاده کرد.

ساختمان دریچه و نشیمنگاه گلوب ولو به شکلی است که به مجرد برقرار شدن جریان تماس آن ها ‏با هم قطع می شود. همچنین در نظر داشته باشید که باز نبودن کامل شیر کروی موجب فرسودگی آن نمی شود.

گلوب ولو

ساختار گلوب ولو

در ساختار گلوب ولو یا شیر کروی، یک دیسک در نظر گرفته شده است که این دیسک می تواند به طور کامل از مسیر عبور سیال کنار برود یا اینکه مسیر عبور سیال را کامل ببندد و می توان از آن برای جداسازی یا تخلیه نیز استفاده کرد.

قسمت اصلی گلوب ولو،

پلاگ ولو است و از انجایی که پلاگ فشار ولو را جذب می کند، در زمان طراحی، متخصصین ما با درنظر گرفتن این نکته مهم، توجه زیادی به آن می کنند. درست زمانی که محرک برای بستن شیر حرکت می کند ، پلاگ نیز به سمت سیت بسته می شود. پلاگ ولو، سیت را به طور کامل می بندد تا هیچ سیال از آن عبور نکند. محرک بالا می رود ، پلاگ را بالا می کشد تا سیال از طریق شیر عبور کند. قسمت ‏انتهایی گلوب ولو، به شکل کروی یا مخروطی ساخته می شود و با قرارگرفتن روی یک حلقه نشیمن، مسیر را ‏باز، بسته یا به میزان معین و مشخصی، باز می کند.

بدنه شیر کروی

شیرهای کروی یا به شکل Metal Seat استفاده می شوند که در آن دیسک و نشیمن آن ها از فلز ساخته می شوند و یا به صورت Soft Seat ‎، که در این حالت کاربرها و استفاده های خیلی محدودتری دارند. این شیرها به دلیل گرد بودن بدنه ( یا شباهت داشتن به حرف s) به راحتی قابل تشخیص هستند. گلوب ولو در مقایسه با گیت ولو، پلاگ ولو، بال ولو … افت فشار بالاتری در سیال ایجاد می کند. زمانی که افت فشار برای شما یک فاکتور تعیین کننده و اصلی به حساب نمی آید، می توانید از گلوب ولو استفاده کنید.

اندازه شیر کروی

اندازه شیرهای کروی نهایتا (NPS 12 (DN 300 می تواند باشد؛ چراکه دیسک شیر، قسمتی است که تمام فشار اصلی به آن وارد می شود و پس از آن به شفت شیر انتقال پیدا می کند. گلوب ولوهایی با سایزهای بزرگتر هم داریم که معمولا استثنا هستند. متخصصان شرکت پتروصنعت زاینده رود، در هنگام طراحی این شیرها، تمام دقت لازم را به کار می گیرند تا دقیقا در همان سایز استاندارد و اصلی طراحی شوند؛ چراکه با طراحی گلوب ولو در اندازه و سایز اشتباه، به نیروی بسیار زیادی برای باز و بسته کردن شیر نیاز پیدا می کنید.

انواع گلوب ولو

انواع گلوب ولو

شیر کروی، براساس طراحی و ساخت بدنه، به گروه های زیر تقسیم می شوند:

T شکل یا TEE PATTERN GLOBE VALVE

رایج ترین نوع شیر کروی که از آن در صنعت استفاده می شود، نوع T شکل است. در این گروه از گلوب ولو، تنظیمات افقی سیت، امکان قرار گرفتن میله به صورت عمود بر روی دیسک در راستای خط افق را فراهم می کند. شما در این نوع شیر، شاهد کمترین ضریب جریان و افت فشار بالا هستید. اگر افت فشار برای شما از فاکتورهای اصلی نیست، می توانید از گلوب ولو T شکل استفاده کنید.

زاویه ای یا ANGLE PATTERN GLOBE VALVES DESIGN

در این مدل شیر کروی، دریچه خروجی دارای زاویه 90 درجه نسبت به دریچه ورودی است و سیال با یک زاویه 90 درجه می چرخد. در کاربردهایی که جریان سیال به صورت دوره ای یا پالسی از شیر عبور می کند، می توانید از این نوع شیر استفاده کنید. در نظر داشته باشید که این مدل نسبت به مدل قبلی، ضریب کمتری دارد.

Y شکل یا WYE PATTERN GLOBE VALVES DESIGN

در این مدل شیر، سیت و میله شیر باهم زاویه 45 درجه درست می کنند. استفاده از این شیرها به این صورت است که شما برای مدت طولانی به سرویس نیاز نخواهید داشت. در این مدل، جریان به صورت کاملا مستقیم است و حداقل مقاومت در برابر جریان وجود دارد.

Double seated

بدنه این شیرهای گلوب ، دو جداره است و دو پلاگ و دو سیت در آن وجود دارد که درون بدنه ولو کار می کنند.

انواع دیسک در شیر کروی

در گلوب ولو از دیسک های مختلفی استفاده می شود که سه گروه از مهمترین و اصلی ترین آن ها عبارتند از :

Ball Type

زمانی که دما و فشار پایین باشد از این نوع دیسک استفاده می شود و از مهمترین توانایی های این دیسک می توان خفه‌کردن جریان را نام برد.

Needlec Type

این نوع دیسک، نسبت به مدل Ball و Composition  جریان را بهتر خفه می‌کند.

Composite Type

برای قطع بهتر جریان، از این نوع دیسک استفاده می‌شود. در این مدل، ما از رینگ‌های سخت و غیرفلزی استفاده می‌کنیم.

شما می توانید تصاویر و توضیحات بیشتری در رابطه با انواع شیر کروی در لینک “hardhatengineer.com” مشاهده کنید.

مزایا و معایب گلوب ولو

از جمله مزایای شیر کروی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • گلوب ولوها، در مقایسه با شیرهای دروازه‌ای، بهتر بسته می‌شوند.
  • شما می توانید به صورت مکرر این شیرها را باز و بسته کنید و نگران ساییده شدن سیت و دیسک آن نباشید.
  • تعمیر این شیرها بسیار ساده تر و راحت است؛ چراکه می توان به راحتی از قسمت بالای شیر به سیت و دیسک، دسترسی داشت.
  • این شیرها، معمولا با اکچویتر اتوماتیک عمل می‌کنند.
  • سرعت عملگر این شیرها نسبت به Gate Valve، به دلیل کوتاه‌تر بودن طول حرکت مجرابند، بالاتر و بیشتر است.

معایب گلوب ولوها :

  • به دلیل مقاومت‌ها و اختلالات در مسیر جریان، شاهد افت فشار خواهید بود.
  • هنگامی که فشار بالا باشد، در خطوط لوله ضربات سیالات می‌تواند بخش‌های داخلی تریم را تخریب کند.
  • اگر شیرها بزرگ باشند، نیاز به نیروی کافی جهت باز کردن دارند و صدای بسیار بلندی را نیز ایجاد می‌کنند.
  • معمولا این شیر ها نسبت به شیرهایی با همین کلاس فشاری، وزن بیشتری دارند.

سخن پایانی

شرکت پتروصنعت زاینده رود، این شیرها را با کیفیتی عالی و درنظر گرفتن تمام نکات کلیدی و مهم هنگام طراحی، تولید می کند. در صورت نیاز به هرگونه اطلاعاتی در این زمینه، می توانید با متخصصین ما از طریق اطلاعات صفحه تماس، در ارتباط باشید.

فهرست